TFMS - TESCO Food Manufacturing Standard

 • Gwarantujemy pomyśle przejście audytu ze strony TESCO
 • Tworzymy całą dokumentację za klienta
 • Wdrażamy w ekspresowym tempie

Przez 18 lat zaufało nam ponad 1200 małych, dużych i średnich firm:

Wypełnij formularz lub
zadzwoń

787 974 13642 208 94 65

Twoje dane są u nas bezpieczne.
Dbamy o Twoją prywatność.

Czym jest System TFMS?

TFMS, czyli: TESCO Food Manufacturing Standard, to Standard Produkcji Żywności zawierający zbiór specyficznych kryteriów bezpieczeństwa żywności, których spełnienia wymaga sieć Tesco od wszystkich dostawców i poddostawców artykułów spożywczych. Wymagania standardu TFMS adresowane są także do firm zajmujących się pakowaniem
i przepakowywaniem żywności.

Podstawowym celem opracowania standardu TFMS jest identyfikacja miejsc,
w których mogą pojawić się zagrożenia dla bezpieczeństwa i jakości żywności oraz ustalenie działań monitorujących te obszary. Dodatkowo, standard TFMS zapewnia zgodność danego zakładu z przepisami prawa oraz zasadami BHP i etycznymi warunkami pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Wdrożenie wymagań TFMS nie zastępuje jednak podstawowych obowiązków prawnych dla produkcji żywności (m.in.: obowiązku posiadania dokumentacji systemu HACCP lub innych obowiązujących w danym kraju przepisów). Standard TFMS jest dodatkowym narzędziem zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności.

Budowa standardu

Standard TFMS podzielony jest na sekcje tematyczne, zawierające szczegółowe wymagania dla danych dostawców, które muszą być spełnione podczas produkcji lub pakowania żywności.

Przykładowe sekcje tematyczne TFMS to:

 • Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli;
 • Surowce i zarządzanie zakładami wtórnymi;
 • Opakowania;
 • Higiena osobista;
 • Kontrola alergenów;
 • Wykrywanie ciał obcych;
 • Kontrola szkodników;
 • Gospodarka wodą i ściekami;
 • Oznakowanie i kodowanie produktów;

Każda sekcja tematyczna dzieli się na poszczególne podsekcje, a do każdej z nich przypisane zostały trzy poziomy wymagań:

Poziom podstawowy

- dotyczący wszystkich zakładów produkcyjnych, bez względu na rodzaj produktu czy realizowany proces;

Poziom średni

- dotyczący przedsiębiorstw przechowujących żywność niezapakowaną, np. owoce;

Poziom wysoki

- dotyczący produktów specjalnego traktowania oraz procesów wysokiego ryzyka, np.: produkcja żywności dla dzieci;

Każdy kolejny poziom jest stosowany z wymaganiami poziomu poprzedniego.
W zakładach, w których nie przechowuje się żywności niezapakowanej - obowiązują tylko wymagania podstawowe, w przedsiębiorstwach, gdzie znajduje się surowa żywność

- wymagania średnie wraz z podstawowymi, natomiast w zakładach Wysokiego Ryzyka

- wymagania wysokie wraz ze średnimi i podstawowymi.

Standard TFMS obejmuje także poziom dodatkowy, tzw. Aspiracje, które zawierają wymagania nieobowiązkowe, ale dodatkowo punktowane podczas audytu standardu.

Audyt standardu

Audyt standardu przeprowadzany jest przez przedstawicieli sieci TESCO, a jego celem jest określenie zgodności danego przedsiębiorstwa z wymaganiami każdej sekcji tematycznej.

Podczas audytu określany jest poziom spełniania wymagań każdej z sekcji, a stwierdzone niezgodności kategoryzowane są w trzech stopniach.

Kategorie niezgodności i oceny

Standard TFMS określa następujące kategorie niezgodności:

Mała

– do tej kategorii zalicza się niewielkie niezgodności, które wymagają nieznacznej poprawy;

Duża

– niezgodności wymagające natychmiastowej interwencji, będące potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywności;

Krytyczna

– działania świadczące o braku dostosowania zakładu do wymagań standardu lub przepisów prawa, powodujące ryzyko bezpieczeństwa odbiorcy produktu.

Każdy audyt zakończony jest wystawieniem oceny zakładu, uzależnionej od ilości niezgodności oraz ich kategorii. Zakład, który otrzyma ocenę czerwoną (niedostateczną), nie zostaną zakwalifikowane do współpracy z siecią.

 

Całkowite wdrożenie nawet
w miesiąc bez utraty wysokiej jakości

Opracowana przez DJB Doradztwo metodyka sprawia, że cały proces wdrożenia TESCO Food Manufacturing Standard można skrócić nawet do jednego miesiąca. Najważniejsze jest jednak to, że tak krótki czas realizacji projektu da się uzyskać bez utraty jego wysokiej jakości.

Twoje zaangażowanie
zmniejszone do minimum —
dokumentacja jest po naszej stronie

Proces tworzenia dokumentacji systemu TESCO Food Manufacturing Standard został tak opracowany, aby zminimalizować zaangażowanie po Twojej stronie. Konsultanci DJB Doradztwo zrealizują najbardziej czasochłonne zadania – opiszą procedury i przygotują niezbędne dokumenty.

Oszczędność czasu
Twoich pracowników
dzięki eliminacji zbędnej
papierologii

Systemy projektowane przez DJB Doradztwo wykorzystują istniejące w firmie rozwiązania i w elastyczny sposób dopasowują je do wymagań TESCO Food Manufacturing Standard. Dzięki temu ograniczamy biurokrację do minimum. Po wdrożeniu systemu żaden z Twoich pracowników nie poświęci na pracę z nim związaną więcej niż 10 minut dziennie.

Brak dodatkowych nakładów
na programy, maszyny czy
zwiększenie zatrudnienia

Gwarantujemy, że nie muszą Państwo kupować żadnego oprogramowania, maszyn, czy też zatrudniać kogokolwiek w związku z wdrażaniem i utrzymywaniem systemu wdrożonego przez DJB Doradztwo.

Wyspecjalizowani konsultanci
działający na terenie całej Polski
to gwarancja najwyższej jakości

Nasi konsultanci pracują na terenie całej Polski. Współpracowaliśmy z ponad tysiącem firm – dzięki temu nasi konsultanci mają doświadczenie we wdrażaniu w wielu różnorodnych branżach. Gwarantuje to najwyższą jakość realizowanych projektów od Zakopanego aż po Trójmiasto.

Spokojna głowa przez
6 miesięcy po wdrożeniu
dzięki bezpłatnej opiece
powdrożeniowej

Przez okres 6 miesięcy po pomyślnym przejściu przez Twoją firmę audytu Tesco, Ty i Twój zespół będziecie mogli kontaktować się z konsultantem DJB Doradztwo w celu uzyskania odpowiedzi na nurtujące Was pytania na temat TFMS.

Przez 18 lat zaufało nam
ponad 1200 małych, dużych i średnich firm


Jeżeli nie wierzysz naszym zapewnieniom co do najwyższej jakości i szybkości wdrożeń, przeczytaj co sądzą o nas nasi klienci.

loga

Przeczytaj, co sądzą o naszych wdrożeniach i szkoleniach ich uczestnicy:

 • Polecamy wszystkim zainteresowanym udział w szkoleniach organizowanych przez firmę DJB Doradztwo Marcin Chorąży. Firma ta przeprowadziła na nasze zlecenie szkolenie Pełnomocnika i Audytora Wewnętrznego ds. Systemu ISO 9001. Dodatkowo firma DJB Doradztwo przygotowała dla naszej firmy dokumentacje ISO 9001 pod kątem Audytu Nadzoru. Zlecone zadanie zostało wykonane bardzo profesjonalnie. Wszyscy nasi pracownicy w pełni zrozumieli omawiane zagadnienia, do czego niewątpliwie przyczynił się doświadczony trener firmy DJB Doradztwo oraz liczne ćwiczenia praktyczne, które przeprowadził.

  Dr n. med. Anatol MajcherPrezes Zarządu Dyrektor Generalny

 • Współpracę z firmą DJB Doradztwo Marcin Chorąży rozpoczęliśmy w roku 2013. Wykonała dla nas kompleksowe Wdrożenie wymagań oraz przygotowała do Certyfikacji Systemu ISO 9001. Od tej pory corocznie firma DJB Doradztwo przygotowuje nas do Audytów Nadzoru. Do współpracy z naszą firma wybraliśmy firmę DJB Doradztwo, ponieważ jest jedną z najdłużej działających firm na rynku i może pochwalić się ogromnym doświadczeniem w zakresie świadczonych usług. Z wielka przyjemnością pragniemy polecić firmę DJB Doradztwo, z którą zamierzamy nadal kontynuować współpracę.

  Urszula SobczakDyrektor ds. Zarządzania Jakością

 • DJB Doradztwo to rzetelny i wiarygodny partner we wdrażaniu Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001. Każdy etap zleconych przez nas tej firmie prac, charakteryzował się wysokim poziomem merytorycznym, terminowością i profesjonalizmem. Doświadczenie firmy DJB Doradztwo pozwoliło na zaprojektowanie i wdrożenie systemu jakości odpowiadającego naszym potrzebom, celom oraz zgodnego ze specyfiką organizacji.

  Bronisław Skaźnik Prezes Zarządu

 • Firma P.H. Alufinish Polska Sp. z o.o. Spółka Komandytowa niniejszym wyraża uznanie i podziękowania firmie DJB Doradztwo Marcin Chorąży za profesjonalne wdrożenie w roku 2004 Systemu ISO 9001 . Od tego czasu jesteśmy w stałej współpracy z firmą DJB Doradztwo, która przygotowuje nas do corocznych Audytów Nadzoru. Wszystkie usługi świadczone przez firmę DJB Doradztwo są starannie dostosowywane do indywidualnych potrzeb naszej firmy. Firma DJB Doradztwo posiada umiejętność szybkiego reagowania na nasze potrzeby oraz elastyczne podejście

  Katarzyna GabaraPełnomocnik ds. Jakości

 • Współpraca z firmą DJB Doradztwo Marcin Chorąży pozwala nam w pełni zarekomendować usługi świadczone przez wyżej wymienioną firmę, która w naszym Przedsiębiorstwie wdrożyła System HACCP. Dzięki udanej współpracy z firmą DJB Doradztwo zdecydowaliśmy się również na wdrożenie systemu IFS/BRC. Pragniemy podkreślić wysoką Jakość Obsługi Klienta, przejawiającą się życzliwością i otwartością na potrzeby i wymagania naszej firmy. Podczas współpracy firma DJB Doradztwo wykazała się rzetelnością, dyspozycyjnością i pełnym profesjonalizmem. Wdrożenie Systemu HACCP, IFS, BRC przebiegło w terminie i zgodnie z ustaleniami.

  Konopacki Bogusław Prezes Zarządu

 • Firma DJB Doradztwo dała się poznać jako sumienna i podchodząca do wymogów klienta z ogromnym zaangażowaniem. Współpraca z przydzielonym nam Konsultantem przebiega w bardzo przyjemnej atmosferze, a przez cały okres wdrażania mogliśmy liczyć na jego fachową pomoc i cenne rady. Kompleksowe podejście pracowników DJB Doradztwo pozwoliło nam na przejście audytu i szybkie uzyskanie Certyfikatu.

  mgr inż. Robert WlaźlakDyrektor ds. Technicznych

 • Zaangażowanie i profesjonalizm Konsultantów firmy DJB Doradztwo Marcin Chorąży pozwoliły nam na sprawne wdrożenie systemu i uzyskanie certyfikatu ISO 9001. Z pomocy firmy DJB Doradztwo korzystaliśmy także przed audytem nadzoru, który przebiegł bezproblemowo i zakończył się powodzeniem.

  Ryszard IciekPełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Jakością w firmie Certools

Wybierając DJB Doradztwo gwarantujesz swojej firmie bezproblemowe przejście audytu TFMS

Z naszą pomocą wdrożysz TFMS w ekspresowym tempie, bez zbędnej papierologii i dopasowaną do potrzeb Twojej firmy. Jesteśmy pewni najwyższej jakości naszych usług, dlatego gwarantujemy Twojej firmie pomyślne przejście audytu ze strony Tesco.

Wypełnij formularz lub zadzwoń 787 974 136 | 42 208 94 65

Nie znalazłeś interesujących Cię informacji?
Skorzystaj z wyszukiwarki

Twoje dane są u nas bezpieczne.
Dbamy o Twoją prywatność.

0.10852885246277